Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Niewątpliwą atrakcją Nakła Śląskiego jest fakt, że w jego pobliżu przebiega trasa Górnośląskie Kolei Wąskotorowej. Swoją pracę zaczyna ona w miesiącach letnich co jest świetną informacją dla turystów chcących dotrzeć nad zalew Nakło-Chechło.

Śląskie Koleje Wąskotorowe działają nieprzerwanie od 1853 roku, co stawia je w czołówce najdłużej działających kolejek tego typu na świecie. Oprócz czasu funkcjonowania kolejkę wyróżnia także rozstaw szyn o szerokości 785 mm. Trasa obejmuje łączne 21 km pomiędzy Bytomiem, a Miasteczkiem Śląskim. W momencie powstania linia liczyła więcej, bo 34 km, a trzy lata później nawet 75 km. W roku 1884 Górnośląskie Koleje Wąskotorowe zostały znacjonalizowane. Nastąpił rozwój i aktywizacja przewozów. Na początku XX wieku długość linii przekraczała 130 km. Sieć połączeń ciągle jednak się rozwijała wraz z rozwojem przemysłu na Śląsku, ponieważ był to w tamtych czasach najłatwiejszy sposób dostarczania surowców do śląskich fabryk. W połowie XX wieku trasy kolejowe obejmowały w sumie 250 km długości. Ostatnim zakładem, do którego surowce dostarczyła kolejka wąskotorowa był Elektrownia Chorzów, a miało to miejsce w 2001 roku.

Obecna stała trasa działa od 1990 roku, inne są wykorzystywane tylko w przypadku specjalnych okazji i wydarzeń. W pobliżu wspomnianego zalewu kolejka zatrzymuje się aż dwa razy. Są to stacje Lasowice Zalew oraz Miasteczko Śląskie Zalew. Warto śledzić strony internetowe Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, gdzie zawsze jest umieszczany aktualny rozkład jazdy kolejki. Przejechanie całości trasy zajmuje trochę więcej niż godzinę czasu. Głównym celem użytkowników kolejki jest zalew Nakło-Chechło. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna atrakcja po drodze. Zacząć zwiedzać można już w samym Bytomiu, ponieważ tamtejsza stacja kolejki ma bardzo dużo do zaoferowania np. wagon salonkę z 1912 roku, czy inne zabytkowe parowozy. Warto również zatrzymać się w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Władze kolejki dbają o to, aby zawsze doczepiany był wagon przystosowany do przewozów rowerów, co daje niepowtarzalną okazję do organizowania niezapomnianych wypraw.